Sander Bernaerts: rekening houden met nieuwe stikstofregels bij berekenen bemesting

Rekenen aan de bemesting kan meestal gewoon volgens de ‘nationale regels’, maar telers moeten wel rekening houden met de veranderingen als gevolg van beperkingen in NV-gebieden en met bufferstroken en natuurland. Volgens Sander Bernaerts van adviesbureau Naturim zijn er een paar zaken waar de teler op moet letten.

Bernaerts besprak tijdens de eerste serie Winterwebinars van de BioAcademy de veranderingen in de mestwetgeving. Bij de mestregels gelden allereerst de nationale regels voor alle telers en daarbovenop zijn er nog aanvullende eisen voor biologische telers. „Je moet aan alle regelgeving voldoen. Dat maakt het zo complex”, stelt hij.

De belangrijkste veranderingen voor 2025 komen voort uit de regels voor nutriënten verontreinigde gebieden (NV-gebieden). In deze gebieden verlaagt de overheid de bemestingsruimte vanwege milieunormen. Ook in grondwaterbeschermingsgebeden kunnen lagere normen gelden. Bernaerts zegt dat er voor bepaalde teelten weinig tot heel erg weinig ruimte is voor bemesting. In tweedejaars luzerne is die N-ruimte zelfs nul en in erwten maar 27 kilo. Andere verlagingen en beperking komen voort uit het mee moeten wegen van natuurland of bufferstroken in de berekening. Dat gaat af van de N-ruimte.

Lees het artikel verder bij Akkerwijzer.nl over de fosfaatruimte afhankelijk van de fosfaattoestand van de grond, de aanvullende eisen voor biologische en biodynamische telers, mogelijk verschillende rekenregels voor verschillende mesthoeveelheden, het maken van een bemestingsplan en waar op te letten op het gebied van het op orde hebben van de administratie.